Retenciniai aparatai
Po ortodontinio gydymo breketais visada reikia nešioti retencinius aparatus, kurie užlaiko lygius dantis , kol apie dantų šaknis persiformuoja kaulas ir dantenų skaidulos. Jeigu retenciniai aparatai nenešiojami- dantys labai greitai grįžta į savo buvusias padėtis, todėl gali tekti pakartotinai nešioti breketus. Retenciniai aparatai gali būti išimami ir fiksuoti. Gydytojas ortodontas retencinius aparatus parenka individualiai, priklausomai nuo klinikinės situacijos sudėtingumo.
Išimami retenciniai aparatai
- tai aparatai dantų tiesumui užlaikyti, kuriuos galima išsiimti.
Kaip reikia nešioti išimamus retencinius aparatus?
Retencinius aparatus pirmus metus reikia nešioti ištisai. Po to, jeigu dantys nenori krypti, nešiojimo laiką galima palaipsniui mažinti iki nešiojimo naktimis. Dažniausiai retencines plokšteles užtenka panešioti 2-3 metus. Tačiau, laikui bėgant burnoje vyksta pokyčiai nepriklausomai nuo mūsų. Pvz., vyresniame amžiuje apatiniai kandžiai gali šiek tiek susigrūsti, nepriklausomai nuo to ar buvo gydyti ortodontiškai ar ne. Būtent todėl, mes rekomenduojame nešioti retencines plokšteles kiek galima ilgiau, kartais net visą gyvenimą
Kaip prižiūrėti išimamus retencinius aparatus?
Su aparatu negalima valgyti, nes aparatas gali sulūžti. Išsiėmę aparatą būtinai įdėkite jį į specialią apsauginę dėžutę. Ryte ir vakare valantis dantis,
aparatą išsiimkite ir labai gerai nuvalykite pasta ir šepetuku. Galite vaistinėse įsigyti specialių aparatų valymui ir dezinfekavimui skirtų priemonių.
Ar skauda nešiojant išimamus retencinius aparatus?
Dantys gali būti jautroki pirmas dienas po aparato įdėjimo. Taip pat galite šiek tiek švepluoti. Bet jau per pirmąjį nešiojimo mėnesį turėtumėte apsiprasti su aparatu.
Ką daryti, jei išimamas retencinis aparatas spaudžia?
Jeigu jaučiate, kad aparatas pradėjo spausti ar trinti, būtinai kuo greičiau kreipkitės į savo gydytoją. Gali tekti šiek tiek pakoreguoti aparatą.
Ką daryti, jei išimamas retencinis aparatas sulūžo?
Patys aparato nesistenkite sutaisyti, o kuo greičiau skambinkite savo ortodontui.



Fiksuoti retenciniai aparatai (reteineriai)
- tai iš specialios vielutės išlankstytas lankelis, kuris priklijuojamas prie dantų iš vidinės pusės ir yra
neišimamas. Paparastai jis priklijuojamas ilgam laikui, kartais net visam gyvenimui.
Kaip prižiūrėti fiksuotą reteinerį?
Kadangi aparatas priklijuotas prie dantų, jį valyti reikia kaip ir dantis - pasta, šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Labai svarbu išvalyti sritis tarpdančiuose. Kad būtų patogiau šias vietas išvalyti, galima naudoti mažus tarpdančių šepetėlius ar tarpdančių siūlą pakietintu galiuku. Rekomenduotina atlikti profesionalią burnos higieną 1-2 kartus per metus.
Ką daryti, jei reteineris atsiklijavo?
Skambinkite savo odontologui arba ortodontui, kad reteinerį priklijuotų. Tuo tarpu iki paskirto vizito stenkitės panešioti išimamą retencinį aparatą daugiau, kad prilaikytų dantis ir jie nepradėtų krypti.

-
Būtini po aktyvaus gydymo etapo
-
Užlaiko dantis savo vietoje
-
Stabilizuoja